Aktualny czas

Ulti Clocks content
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ogród Farbiarza Polsko-Niemiecki Tydzień Ekologii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Grzegorz Jastrzębski   
poniedziałek, 19 maja 2014 20:27

 

Zespół Szkół w Gardnie nawiązał współpracę ze schroniskiem młodzieżowym w Ueckermünde przez co młodym ludziom została stworzona okazja do bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami z sąsiedniego kraju, kręgu kulturowego i społecznego. Uczniowie naszej szkoły byli gośćmi wyżej wymienionego schroniska i wraz z uczniami ze szkoły niemieckiej realizowali projekt o bajecznej nazwie "Ogród Farbiarza". Pracy schroniska młodzieżowego w Ueckermünde  od wielu lat przyświeca idea krzewienia działań o charakterze proekologicznym. Ta ważna inicjatywa wiąże się z faktem, że obecne dziesięciolecie 2005-2014 ogłoszone zostało przez ONZ mianem dekady propagującej oświatę proekologiczną.

 

 

 

 

Zaprojektowany i przeprowadzony przez pracowników Sevengardens na terenie schroniska młodzieżowego w Ueckermünde ogród farbiarza rozumiany jest jako istotny komponent, mający uwydatnić tę tak szczególną dziedzinę jaką jest sfera odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych - pozyskiwanie farb z roślin. Komponent ten łączy poza konfrontacją wpływu substancji toksycznych również propozycje postępowania z przyrodą i środowiskiem oraz w szczególności kwestie obchodzenia się z zasobami naturalnymi. Wykorzystuje on w sposób świadomy rośliny występujące na terenie naszego regionu.

Uczniowie poznali również techniki czerpania papieru, tworzenia książek. Każdy uczestnik miał możliwość stworzenia książeczki, którą mógł zabrać ze sobą do domu.  Dzieci odwiedziły ogród zoologiczny, który bardzo im się podobał.

Cele, które sobie wytyczyliśmy zostały przez nas zrealizowane, a dzieci wróciły do domu bogatsze o kolejne doświadczenia, jak to mówi stare przysłowie: "podróże kształcą". Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu - Ż. Nawrocka, J. Niewiarowska, A.Kramek-Szubert.  Chcemy bardzo podziękować kierownikowi wyżej wymienionego schroniska za aranżację i współpracę, oraz gościnność, której doświadczyliśmy w trakcie naszego pobytu w Ueckermünde. Termin realizacji projektu 12.05.2014 -16.05.2014.

 

Żaneta Nawrocka

 
© 2008 Zespół Szkół w Gardnie | Joomla 1.5 Templates by vonfio.de